Blog > Komentarze do wpisu

Kicz, perwercha i kosmiczni transwestyci

Wszystko zaczęło się w 1973, kiedy to bezrobotny aktor Richard O'Brien napisał dziwną i bardzo niekonwencjonalną sztukę o słodkim transwestycie z seksualnej Transylwanii. Ta z miejsca została hitem i już dwa lata później powstał kultowy film - "The Rocky Horror Picture Show". Kultowy to mało powiedziane - RHPS stało się definicją kultowości.

Zarówno film jak i przedstawienie wystawiane jest bez przerwy po dziś dzień w wielu miejscach świata. Dotarło nawet do Polski. Kilka lat temu dotarło do Chorzowa. Natomiast do Warszawy dotarło rok temu na wiosnę i jak już się wszystkim wydawało, że zadomowi się na dobre, zaczęło się żegnać. Żegna się od wczoraj, a zakończy żegnanie się w piątek. Ja niżej podpisany też się będę żegnać i to nawet z łezką w oku. Ale po kolei. Na początek trochę multimediów związanych z filmem:

 

No dobra, na pierwszy rzut oka widać, że to nie jest zwykły film dla normalnych ludzi. A przedstawienie to nawet jeszcze bardziej. Jak wypada sztuka w Och Teatrze? Na tyle dobrze, że jeżeli ktoś się zastanawia czy się wbijać, czy nie, to moja rada brzmi wbijać się w gorset i do teatru! A rozkładając na czynniki pierwsze to jest pięć elementów, które w RHS znaleźć się muszą: perwercha, kicz, fajna muza, dobra zabawa i interakcja publiczności. No więc po kolei, jak zwykli mawiać maszyniści.

Perwercha. Czynnik najbardziej się w oczy rzucający. W Och Teatrze perwercha występuje w ilościach znacznych. Faceci w gorsetach, laski w gorsetach, ogólnie wszyscy biegają po scenie w bieliźnie i na dodatek fajnie w tej bieliźnie pląsają. No i zapomniałbym o szpilkach. Wszyscy biegają w szpilach po mocno zdradliwej instalacji na scenie

Kostiumy pierwsza klasa. A jeżeli komuś będzie za mało golizny to proponuje sobie obejrzeć jakiś film 18+ albo odwiedzić klub dla dżentelmenów, ale raczej nie teatr...

Kicz. Kicz kiczowi nierówny. Dobrze zaplanowany kicz potrafi zdziałać cuda. A czego jak czego, ale kiczu w RHS nie brakuje.

Fajna muza. ok. to może być najsłabszy element spektaklu w Ochu. Filmowe wersje piosenek wymiatają, są z pazurem i czaderskim tekstem. Spektaklowe piosenki straciły prawie cały rockowy charakter i są takie musicalowe. Czytelnicy mojego pierwszego bloga wiedzą jaki mam stosunek do musicali... A nowi niech się domyślą... Tłumaczenia natomiast dają radę. Nie są dosłowne, ale trzymają klimat.

Dobra zabawa. Tutaj sporo zależy od ciebie widzu. Ja się bawiłem świetnie, gdy byłem pierwszy raz i mam zamiar się bawić równie dobrze następnym razem. Trzeba się tylko wyluzować i dać porwać aktorom i spektaklowi. No i przede wszystkim nie bać się zbłaźnić. Jak leci "Niech znów zapętli się czas" to wstajemy i tańczymy z aktorami. I tym sposobem dobrnąłem do następnego punktu.

Interakcja publiczności. W Stanach to normalnie szał ciał i cała sala śpiewa z nami. U nas skromnie i nieśmiało, ale zawsze na sali znajdzie się ktoś kto wstanie potańczy, przygotuje się, przyniesie rękawice, rzuci ryżem kiedy trzeba... Na tym ten spektakl polega. Nie siedzimy jak kołek - reagujemy.

Jak dla mnie duży szacun dla Ochu, że zdecydował się na tą sztukę. I olbrzymi szacun dla aktorów, że podołali zadaniu i są wspaniali. Wchodzą całkowicie w spektakl i starają się zachęcić publiczność. Już sam początek jest piorunujący, bo oto dwie aktorki chodzą po sali i próbują widzom wcisnąć popcorn. A to dopiero początek.

Edit: Jestem świeżo po spektaklu i muszę odszczekać swoje słowa. Muzyka też jest zajebista. Wszystko jest zajebiste i się zastanawiam, czy by jakiejś petycji do dyrekcji Och Teatru nie napisać, żeby zrezygnowali ze zdejmowania RHS z afisza.

środa, 15 lutego 2012, gumpiarz99

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
ratyzbona
2012/02/15 16:06:29
Zwierz musi powiedzieć że tytuł wpisu jest cudowny
-
2012/02/15 16:08:28
A ja muszę powiedzieć, że Zwierz to szybki jest. Ledwo wpis dodałem i już komentarz....
-
ratyzbona
2012/02/15 16:21:17
Zwierz albo jest szybki albo uzależniony albo jak mu się taki tytuł wyświetlił to się nie mógł powstrzymać :P